Новини

Надмірна сонливість пов'язана з ризиком захворювань серця, раком, цукровим діабетом

неврологія
Preview

C-APROM/UA/AVG/0031

Надмірна сонливість пов'язана з ризиком захворювань серця, раком, цукровим діабетом

Гіперсонливість у денний час у людей похилого віку є чинником ризику розвитку декількох серйозних захворювань, включно з артеріальною гіпертензією, хворобою серця, раком і цукровим діабетом, свідчать нові дослідження. Вивчення майже 11 000 учасників показало, що ризик розвитку цих захворювань за наявності денної гіперсонливості був збільшений удвічі. Гиперсомния також була пов'язана з розвитком скелетно-м'язових захворювань і захворювань сполучної тканини.

«Приділяючи увагу сонливості у людей похилого віку, ми можемо допомогти лікарям передбачати майбутні захворювання і запобігати їм», — коментує дослідник, доктор медичних наук Моріс М. Огайон із Стенфордського університету, Каліфорнія.

Попередні дослідження показали зв'язок між гіперсонливістю і декількома психічними розладами, а також когнітивним зниженням і хворобою Альцгеймера. Проте її роль у розвитку інших захворювань вивчена не так добре.

Це дослідження включало 10 930 дорослих, які були опитані під час телефонної розмови двічі з різницею у три роки. На момент другої співбесіди 3701 учасник був віком не молодше 65 років, 59% — жінки. Біля 23% учасників похилого віку повідомили про наявність у них гіперсомнії в першому інтерв'ю, а 24% — під час другого інтерв'ю. 41% з цих учасників стверджували під час першого і другого інтерв'ю, що надмірна сонливість у денний час була хронічною проблемою.

Після коригування за статтю і наявністю обструктивного апное сну, учасники, які повідомили про гіперсонливість в першому інтерв'ю, мали більш ніж у два рази більший ризик розвитку цукрового діабету (відносний ризик RR 2,3; 95% CI 1,5–3,4) і артеріальної гіпертензії (RR 2,3; 95% CI 1,5–3,4) через три роки, ніж учасники, сон яких був нормальним. Крім того, у них була відмічена у два рази більша вірогідність розвитку раку (RR 2,0; 95% CI 1,1–3,8).

Із 840 учасників, що повідомили про надмірну сонливість у першому інтерв'ю, у 52 (6,2%) розвинувся діабет порівняно з 74 (2,9%), що не мали надмірної сонливості в денний час. Рак розвинувся у 20 учасників (2,4%) з гіперсомнією порівняно з 21 (0,8%) без неї. Хронічна гіперсомнія була пов'язана з більш ніж двократним підвищенням ризику розвитку серцевих захворювань (RR 2,5; 95% CI 1,8–3,4). Ті, хто повідомив про наявність гіпенсомнії у другому інтерв'ю, також мали на 50% більше шансів на розвиток захворювань опорно-рухової системи і сполучної тканини, таких як артрит, тендиніт і вовчак, ніж їх однолітки, які не мали надмірної сонливості вдень.

Отримані результати свідчать про те, що гіперсомнія в похилому віці «може бути ранньою ознакою розвитку ряду захворювань», — пишуть дослідники. Обмеження дослідження полягає в тому, що воно спиралося лише на дані, повідомлені самими учасниками, а не на моніторинг тривалості та якості сну і денної сонливості у клініці сну, відмічають автори.

Джерело:

Excessive Sleepiness Linked to Heart Disease, Cancer, Diabetes//Medscape. 11 березня 2020 р.

неврологія